Towarzystwo Resocjalizacyjne utworzyli w 1998 r. pracownicy domów dziecka, zakładów wychowawczych i poprawczych, ośrodków leczenia uzależnień, ognisk wychowawczych, świetlic terapeutycznych, ośrodków kuratorskich, poradni, ośrodków adopcyjnych oraz innych środowiskowych programów psychoprofilaktycznych.
Towarzystwo zajmuje się formułowaniem i upowszechnianiem standardów zawodowych i integracją środowiska zawodowego. Stanowi forum dyskusji i wymiany doświadczeń dla osób zajmujących się resocjalizacją, terapią uzależnień, wychowaniem korekcyjnym, psychoprofilaktyką, pomocą psychologiczną i pomocą społeczną.
W latach 1998-2008 Towarzystwo Resocjalizacyjne organizowało i współorganizowało 21 konferencji poświęconych standardom zawodowym, ich wdrażaniu, reformie systemu opieki, profilaktyki i resocjalizacji, standardom szkolenia, współpracy środowiska zawodowego z samorządami, standardom leczenia uzależnień oraz rodzinnej opieki zastępczej a także terapii i etyce zawodowej. Efektem wspólnej pracy była broszura „Założenia programowe, procedury, modele, standardy zawodowe” upowszechniana na terenie całego kraju.
W latach 2008-2014 nie prowadziło programów merytorycznych. Od marca 2014 rozpoczęło działalność na warszawskiej Pradze. Uruchomiło biuro w Warszawie oraz programy wsparcia praskiej młodzieży we wchodzeniu w dorosłe życie.